Bedri Rahmi’nin Mari’si bir sergiyle anılıyor

Bedri Rahmi’nin “Karadutum, çatal karam, çingenem” dizelerine ilham kaynağı olan heykeltıraş Mari Gerekmezyan, öğretmenlik yaptığı okulda sergiyle anılıyor.

Bedri Rahmi’nin ‘kara dutu, çatal kara’sı Mari Gerekmezyan; sanat öğretmenliği yaptığı Getronagan Okulu’nun 125. yılı münasebetiyle açılacak bir sergide ilk kez anılıyor. Türkiye’nin ilk kadın heykeltıraşlarından Gerekmezyan, öğrenciliğinde ödüller kazanan bir sanatçıydı. Bedri Rahmi Eyüboğlu ile yaşadığı yasak aşkı nedeniyle bir tür Rodin-Camille Claudel misali, gölgede kalan Gerekmezyan; 1947’de 34 yaşındayken hayata gözlerini yumdu. Öğretmenlik yaptığı Getronagan Okulu’nda dün başlayan ve Gerekmezyan’a ithaf edilen sergide, Ara Güler başta olmak üzere okulun daha sonra sanatçı olan mezunlarının özgün yapıtları sergilenecek.

1913’te Kayseri Talas’ta doğan Mari Gerekmezyan; Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Heykel Bölümü’nde, Prof. Rudolf Belling’in öğrencisi oldu. Heykel çalışmalarının yanı sıra Arti Gırtaran, Getronagan ve Esayan okullarında öğretmenliğe başladı. 1945’te “Yahya Kemal Büstü” ile birincilik ödülü kazandı ve bir sene sonra da Heykel Bölümü’nü birincilikle bitirdi. Mezuniyetinden bir yıl sonra yaşamını yitiren Gerekmezyan’ın Mimar Sinan Üniversitesi İstanbul Resim Heykel Müzesi’nde iki büstü bulunuyor. Bilgi Üniversitesi Karşılaştırmalı Edebiyat bölümü öğretim üyelerinden Sevengül Sönmez; Gerekmezyan’ın evli olan Bedri Rahmi’yle ilişkisi yüzünden Ermeni cemaatinden dışlandığını söyledi. Gerekmezyan’ın kısacık ömrüne 15 heykel sığdırdığını anlatan Sönmez, Gerekmezyan’ın Yahya Kemal büstünün kayıp olduğunu, serginin bir amacının da kayıp eserleri bulmak olduğunu belirtti. Gerekmezyan’ın Akademiden arkadaşı Muzaffer Ertoran’ın eşi heykeltıraş Mari Ertoran ise; “Mari, yeni bir estetik tanımıyla heykel sanatına yeni soluk getirmişti. Onu unutmak mümkün değil” dedi.

 

Sabah