Metin Altıok Şiir Ödülü, Cenk Gündoğdu’nun

Cenk-GündoğduMetin Altıok Şiir Ödülü’nün bu seneki sahibi, Kırmızı Kedi Yayınevi’nden çıkan”Issız” adlı kitabıyla genç şair Cenk Gündoğdu oldu.

2012 yılında yayımlanmış şiir kitapları arasından başvuru aranmaksızın yapılan değerlendirme sonucunda, Cenk  Gündoğdu, “Güncelliğini yitirmeyen ve yaşadığımız çağda derin izler bırakan evrensel bir gerçekliğin: savaşın, alışıldık savaş şiiri kalıplarının dışında kalarak, şaşırtıcı inceliklerle nasıl yazılabileceğini göstermesi, toplumcu şiir sayfalarına ustalıkla kattığı dizelerde, insana dair büyük bir ıstırabı dramatik ve neredeyse görsel bir kurguyla verirken zulmü, kıyımı ve acıları, yoğun duygularıyla şiir diline geçirmekteki başarısı” nedeniyle Seçici Kurul tarafından Metin Altıok Şiir Ödülü’ne değer bulundu.

Seçici kurulunun Doğan Hızlan, Hilmi Yavuz, Güven Turan, Talat S. Halman, Ali Cengizkan, Eray Canberk, Ülkü Tamer’den oluştuğu, ilki 2008 yılında verilen ve sırasıyla Haydar Ergülen, Azad Ziya Eren, Hulki Aktunç, Birhan Keskin ve Tozan  Alkan’ın aldığı Metin Altıok Şiir Ödülü, 28 Eylül Cumartesi günü Akatlar Kültür Merkezi’nde düzenlenecek tören ile sahibine verilecek.

Törende Metin Altıok’un 1963 yılında yazdığı ve Evrim dergisinde yayımladığı “Duygusuz Yenilgi” adlı tek perdelik kısa oyunu da  Orhan Alkaya’nın yönetmenliği ve Mert Tanık, Aslıhan Kandemir, Ozan Gözel, Buket Yanmaz Kubilay’ın oyunculuğuyla ilk kez izleyiciyle buluşacak. Gecede ayrıca Grup Gündoğarken ve Çiğdem Erken de sahne alacak.

 

 

Leave a Reply

(*) Required, Your email will not be published